top of page

AKtivity so psom

124036_A9_04014 (1).jpg

Výstavy & Juniorhandling

       Výstavné ocenenia psov nie sú len pekné poháre alebo diplomy, ide predovšetkým o systém zušľachťovania jednotlivých plemien. Na výstavách posudzujú jedincov rozhodcovia – odborníci na konkrétne plemená. Rozhodcovia psom udeľujú známky, slovné posudky, tituly a poradie umiestnenia. Všetky tieto parametre majú svoj význam v ďalšej „kariére“ psíka. Len pes s dobrým výsledkom z výstavy sa môže stať chovným – čiže jeho potomkovia môžu dostať preukaz pôvodu.

       Junior handling nemá slovenský názov, táto disciplína je u nás pomerne mladá. Ide o predvádzanie psov deťmi, a najdlhšiu tradíciu má v USA. Vznikla na psích výstavách, kde sa vo voľných chvíľach psom venovali deti a vyšlo najavo, čo všetko malí kynológovia so svojimi psími kamarátmi vedia. A tak už v 30. rokoch minulého storočia vznikla regulárna súťaž, ktorá sa rýchlo šírila aj do ostatných krajín.

131535130_232830228224345_711895913304087971_n_edited_edited.jpg

Nosework

Voľne preložené by sa dalo povedať, že sa jedná o "prácu nosom". Nosework ako šport bol prvýkrát zaznamenaný v roku 2009 v USA a k nám sa dostal o päť rokov neskôr. Je športom a zábavou pre každého. Využíva prirodzených schopností psov a je vhodný pre všetkých psov bez ohľadu na vek, veľkosť, fyzickú zdatnosť či rýchlosť. Rovnako tak je vhodný aj pre všetkých psovodov. Už s mladými psíkov môžete začať s prípravou na nosework. U skúšky však musí byť pes starší ako 10 mesiacov pre začiatočnícke skúšky, ev. 12 mesiacov pre skúšky prvého či vyššieho stupňa.

IMG_6968_edited_edited_edited.jpg

Coursing

Coursing je kynologický šport, založený na prirodzenej túžbe psa loviť a nasledovať korisť. Jedná sa beh na prírodnom teréne za umelou návnadou v podobe strapca z igelitových pások ťahanou medzi systémom kladiek na dráhe dlhej cca 300 - 900 m, ktorá simuluje skutočný pohyb zajaca. Pes má za úlohu túto návnadu chytiť. Pri coursingu rozvíja svoju rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť, ale tiež aj schopnosť spolupracovať s ostatnými psami. Neoddeliteľnou súčasťou coursingu je radosť psa z voľného pohybu, odmena vo forme chytenia návnady a pochvala psovoda.

agility.png

Agility

(po slovensky pohyblivosť, obratnosť, zručnosť) je kynologický šport, pri ktorom pes pod vedením psovoda prekonáva prekážky rozostavané na parkúre v poradí určenom rozhodcom. Víťazom na pretekoch sa stáva tím, ktorý prebehne parkúr v čo najkratšom čase a bez trestných bodov. 

bottom of page